Стручна посјета - Београд- Нови Сад- Сремска Каменица

Објављено: 18.10.2024.

ПРВИ ДАН

Одлазак до Авале и обилазак Авалског торња ( Авалски торањ је телекомуникациони и туристички торањ на Авали поред Београда који се налази у надлежности ЈП Емисионе технике и везе ). Након проведеног потребног времена на Авали повратак до центра Београда и обилазак Музеја науке и технике (Музеј науке и технике основан је 1989. године као пројекат (радна организација) Српске академије наука и уметности и других суоснивача на иницијативу академика Александра Деспића са циљем да прикупља, штити, чува и користи културна добра из области науке и технике. Након вишегодишњег боравка у просторима САНУ и излагања у Галерији науке и технике, Музеј је добио своју зграду, симболично зграду старе београдске Општинске термоелектране. Након што је нова зграда старе електране (делимично) адаптирана у музејски простор, у просторијама данашњег депоа и Галерије Александар Деспић отворена је прва поставка у новој згради. Данас, музеј нуди велики број интерактивних изложби и програма који привлаче посетиоце свих узраста. Музеј науке и технике у Београду је један од најпопуларнијих музеја у Србији, а његова едукативна вредност и забавни приступ научним и технолошким темама привлаче велики број посетилаца из земље и иностранства што потврђује и награда НК ICOM Србија за музеј године 2022. У галерији „Александар Деспић“, на сталној поставци изложено је преко четири стотине предмета из фонда Музеја науке и технике. Поставка приказује технолошки развој и његов утицај на живот људи, и организована је у четири целине: точак–машина–мотор, комуникација, човек и техника, мера и број. На поставци су приказани предмети који сведоче о томе како се некада у Србији живело и радило.

Сазнаћете нешто више о старим технологијама и развоју електрификације у Србији, као и о томе како се и куда пловило парним бродовима, како се штампало без штампача, како су изгледали први компјутери домаће производње или због чега је Теслин асинхрони мотор револуционарни изум.

Обилазак Калемегдана ( највећи београдски парк, и најзначајнији културно-историјски комплекс у коме доминира Београдска тврђава изнад ушћа Саве у Дунав). Шетња Кнез Михајловом улицом, слободно вријеме и ручак. Посјета Храму Светог Саве на Врачару. Долазак у хотел Србија, организована вечера, слободно вријеме за дружење у вечерњим сатима. Ноћење.

ДРУГИ ДАН

 

 

Устајање, одлазак на доручак. Одјава из хотела до 10:00 часова. Полазак из Београда према  Новом  Саду. Посјета Сремској Каменици. Ученици који се образују за занимање медицински техничар посјетиће Институт Каменица. Начелник одјељења за онкологију ће нас дочекати и са својим сарадницима упознати са начином организације и рада клинике. Ученици ће се упознати са најсавременијим техничким достигнућима у лијечењу онколошких болесника. Друга група ученика посјетиће Змај Јовину кућу, цркву и дворац.

Путовање до Петроварадина и обилазак тврђаве. Шетња Кејом жртава рације, фашистички окупатор је у такозваној „јануарској рацији“ од 21. до 23. јануара 1942. извршио масовно стријељање више од хиљаду недужних грађана Новог Сада. На том мјесту подигнута је бронзана композиција „Породица“, висока 4 m, посвећена жртвама палим у Другом светском рату. Обилазак Дунавског парка, Дунавске улице, Владичанског двора, Змај Јовине улице, Трг Слободе и Синегоге. Одлазак у Променаду. Слободне активности. Повратак из Новог Сада за Челинац у послијеподневним сатима. Долазак у вечерњим сатима у Челинац Завршетак путовања.

 

 

Више фотографија можете погледати у ГАЛЕРИЈИ